Directioneaza 2%

din impozitul pe venit in beneficiul copiilor bolnavi

Descarca Formularul
poza afis 2aStiai ca numarul copiilor bolnavi de cancer din Romania a crescut foarte mult in ultimii ani? Anual, sunt diagnosticati cu cancer aproximativ 400-500 de copii cu varsta cuprinsa intre 1 si 16 ani. Din pacate, dintre acestia, aproape 40% pierd lupta cu boala, lasand in urma lor durere, dar si speranta ca, intr-o zi, omenirea va castiga razboiul impotriva acestui dusman nemilos, cancerul.

Asociatia MAME lupta zi de zi, de aproape 8 ani, sa ofere o sansa in plus la viata acestor copii grav bolnavi. Insa, aceasta lupta nu ar fi posibila fara ajutorul tau! Redirectioneaza catre Asociatia MAME 2% din impozitul pe venitul realizat in anul 2016 si ajuta-ne sa fim in continuare alaturi de micutii bolnavi de cancer, ai caror parinti ne solicita ajutorul.

In campania de anul trecut, Asociatia MAME a reusit sa stranga suma de 58.821 RON. Acesti bani ne-au ajutat, pe parcursul anului 2016, sa oferim gratuit copiilor bolnavi de care ne ocupam in cadrul Centrului Stelutelor servicii complementare tratamentului medical, ce constau in: informare si indrumare socio-medicala, consiliere medicala, nutritionala, psihologica si juridica, kinetoterapie, traducere acte medicale, consultanta in strangerea de fonduri necesare pentru plata interventiilor chirurgicale si a tratamentelor ce nu pot fi efectuate la noi in tara, art-terapie emotionala si activitati educative si de socializare.

Ce inseamna 2%?
2% este un mecanism prin intermediul caruia contribuabilii persoane fizice pot sa redirectioneze 2% din impozitul lor pe venit catre un ONG.

De ce sa directionezi 2%?
•    Nu te costa nimic!
•    Contribui la eficientizarea cheltuirii banului public – deci al tau!
•   Contribui la imbunatatirea vietii copiilor bolnavi de cancer din Romania, directionand suma de 2% catre o asociatie de pacienti (Asociatia M.A.M.E.) care, de 8 ani, lupta sa ofere o sansa in plus la viata acestor copii.

Ce trebuie sa faci?

PASUL 1. Completeaza datele tale pe declaratie in functie de sursa ta de venit, astfel:

A. FORMULAR 230 daca ai obtinut venituri din salarii;
B. DECLARATIE 200 daca ai obtinut venituri din alte surse (cedarea folosintei bunurilor, drepturi de autor, etc.);

PASUL 2. Depune declaratia ta, pana la data de 25 mai 2017, la Administratia Financiara de care apartii cu domiciliul. Daca nu ai timpul necesar, te rugam sa trimiti declaratia prin posta la adresa: Asociatia MAME, Str. Elena Clucereasa Nr. 49A, Sector 1, Bucuresti, CP 011551, iar noi o vom depune ulterior, impreuna cu alte declaratii primite, la Administratiile Finantelor Publice corespunzatoare.

In cazul in care ai formularul direct de la Administratia Financiara completeaza tu, pe langa datele tale personale, la:

•    Denumire entitate non-profit: ASOCIATIA M.A.M.E.
•    Cod de identificare fiscala: 25454339
•    Cont bancar: RO03BTRL04401205N75044X

Dorim pe aceasta cale, sa multumim tuturor celor care in anii trecuti, au ales sa directioneze Asociatiei M.A.M.E. 2% din impozitul pe venit, sustinand astfel proiectele pe care noi, echipa Asociatiei M.A.M.E. le derulam in beneficiul copiilor si tinerilor diagnosticati cu boli grave din Romania, in special copii.

Sume obtinute in anii precedenti prin directionarea a 2% din impozitul pe venit:

•    anul 2016 = 58.821 lei
•    anul 2015 = 56.428 lei
•    anul 2014 = 48.235 lei
•    anul 2013 = 40.729 lei
•    anul 2012 = 35.680 lei
•    anul 2011 = 33.160 lei
•    anul 2010 = 27.497 lei
•    anul 2009 = 7.255 lei

Te invitam sa afli mai multe despre rezultatele obtinute de Asociatia M.A.M.E. AICI

Daca ai nevoie de asistenta/consultanta fiscala pentru completarea declaratiei 200 sau a formularului 230 de redirectionare a 2% din impozitul pe venit catre Asociatia MAME, te rugam sa contactezi firma INTOCO care ofera gratis acest serviciu pentru a sustine copiii bolnavi de care ne ocupam. Date de contact: office@intoco.ro / 021.252.44.74.

Iti multumim in numele copiilor bolnavi de cancer din Romania!

Echipa Asociatiei M.A.M.E.

Pentru orice alte detalii de care mai ai nevoie, iti stam la dispozitie la telefon: 021.315.01.89 / 0723.664.813 sau e-mail: office@asociatiamame.com.